Logo
pl_flagen_flag

r/v BAYAGBONA

wstecz

r/v BAYAGBONA

Wielozadaniowy statek badawczo-rybacki, zaprojektowany, zbudowany i dostarczony do Nigeryjskiego Instytutu Oceanografii i Badań Morskich.

Stocznia WISŁA, przy znaczącym współudziale Navimor International, zaprojektowała, zbudowała i dostarczyła Nigeryjskiemu Instytutowi Oceanografii i Badań Morskich NIOMR nowoczesny wielozadaniowy statek badawczo-rybacki r/v BAYAGBONA. Statek, oznaczony stoczniowym numerem MFV 36,30 został zbudowany w Stoczni WISŁA pod nadzorem Bureau Veritas.

Charakterystyka jednostki MFV 36,30:

  • Długość: 36,30 m
  • Długość między pionami: 29,50 m
  • Szerokość: 9,00 m
  • Wysokość do górnego pokładu: 5,90 m
  • Wysokość do dolnego pokładu: 3,70 m
  • Zanurzenie: 3,25 m
  • Prędkość: 10 węzłów
  • Załoga: 18 osób

 

Statek został zaprojektowany tak aby spełniał wszystkie wymagania klienta, łącząc elementy nowoczesnego statku badawczego i wyspecjalizowanej jednostki rybackiej. R/v BAYAGBONA reprezentuje unikatowe rozwiązania w skali globalnej. Statek został zaprojektowany jako trawler rufowy, w sposób umożliwiający przeprowadzanie połowu ryb zarówno dennych jak i pelagicznych. Jest również wyposażony w liczne urządzenia pozwalające przeprowadzać badania morskie i oceanograficzne na wodach tropikalnych.

R/v BAYAGBONA jest wyposażony w aparaturę badawczą umożliwiającą badanie dna morskiego i zasobów morza, posiada m.in. nowoczesną echosondę i wyposażenie do pobierania próbek wody i dna morskiego. Kadłub wraz z nadbudówką wykonane są ze stali, w części rufowej kadłub posiada specjalnie zaprojektowane wzmocnienia chroniące przed uszkodzeniami w trakcie prowadzenia prac połowowych. Na r/v BAYAGBONA znajdują się znakomicie wyposażone laboratoria umożliwiające przeprowadzanie badań zarówno "suchych" jak i "mokrych". Oprócz funkcji badawczych i rybackich, jednostka umożliwia również szkolenie załóg rybackich.

Ponadto, r/v BAYAGBONA jest wyposażony w profesjonalny sprzęt połowowy, przetwórczy oraz urządzenia do zamrażania. Zlowione ryby mogą być przechowywane w chłodzonych ładowniach. Wszystkie elementy jednostki spełniają europejskie i międzynarodowe standardy. Takie wyposażenie umożliwia wykorzystanie statku jako komercyjny statek rybacki, jak również organizowanie wypraw badawczych i szkoleniowych, co przyniesie właścicielom dodatkowy zysk i pokryje koszty eksploatacji.

MFV36,30 jest pierwszym całkiem nowym statkiem badawczym w historii Nigeryjskiego Instytutu Oceanografii i Badań Morskich. Dla podkreślenie prestiżu Minister Transportu Nigerii nadał mu imię BAYAGBONA od nazwiska założyciela Instytutu i jego pierwszego dyrektora.

Statek będzie rozwijał nigeryjską gospodarkę morską i rybacką. Duże znaczenie najnowszego zakupu nigeryjskiej floty badawczej, znalazło odzwierciedlenie w wysokiej randze ceremonii chrztu r/v BAYAGBONA oraz w liczbie reprezentantów rządowych oraz władz lokalnych, zarówno polskich jak i nigeryjskich.

Jednostka została ochrzczona przez Panią dr Patience Jonathan, żonę Prezydenta Republiki Federalnej Nigerii. Pierwszej Damie Nigerii towarzyszyła mocna reprezentacja nigeryjskiego rządu oraz kręgów biznesowych - m.in. ambasador Nigerii w Polsce, dr Samuel Jimba oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr Akinwumi Adesina. Ceremonię zaszczycili swoją obecnością reprezentanci polskich władz centralnych oraz regionalnych, w tym marszałek województwa Mieczysław Struk.

Pani dr Patience Jonathan przyznała, że zakup statku szkolnego i służącego do głębinowych badań rybackich, nazwanego r/v BAYAGBONA na cześć pierwszego Dyrektora Wykonawczego Nigeryjskiego Instytutu Oceanografii i Badań Morskich, niewątpliwie przyczyni się do powiększenia możliwości eksploracji zasobów rybnych kraju.

R/v BAYAGBONA został uhonorowany nagrodą przyznawaną przez Forum Okrętowe za najbardziej innowacyjny statek wybudowany przez polski przemysł stoczniowy.

Kontakt

Kontakt

Stocznia WISŁA Sp. z o.o.

80-643 Gdańsk
ul. Przełom 21

tel.: 58 307 38 36
faks: 58 307 39 13

stocznia@stoczniawisla.pl

Inspektor Ochrony Danych:  iod@stoczniawisla.pl